,,Sămânța putrejunii” din sinodul mitropoliei fantomă a Basarabiei

Patriarhia Română se pregătește de zor pentru alegerea urmașului lui Petru Păduraru pe scaunul ilegitimei mitropolii a Basarabiei. De ce spun că e ilegitimă?
Pentru că de când rușii ne-au răpit Basarabia, pe acest pământ a existat o viață bisericească organizată într-o Mitropolie, aflată sub jurisdicția Moscovei, cu episcopi canonici, cu preoți și diaconi care și-au împlinit misiunea față de Poporul Dreptcredincios din Moldova noastră de peste Prut
Patriarhia Română n-avea nicio îndreptățire să înființeze, în 1992, o a doua mitropolie fantomă în teritoriul Moldovei, deoarece aceasta înseamnă schismă!. Cum îți permiți să-i dezbini pe moldovenii de peste Prut, ademenindu-i spre noua structură eclezială prin bănet și alte avantaje materiale? Sinodalii români știu prea bine că mitropolia Basarabiei înseamnă schismă, dar execută ordinele stăpânilor. Exact ca în Ucraina, unde bandele de neisprăviți ale lui Epifanie uzurpă autoritatea Ierarhiei Canonice, în frunte cu PF Onufrie.
Mai sunt două motive pentru care spun că nu e potrivit ca moldovenii să fie acaparați de Patriarhia de la București:

1.Cei opt ierarhi canonici și legitimi din Moldova noastră de peste Prut n-au fost prezenți în Creta și nu s-au împovărat cu păcatul ereziei. Să dorim ca aceștia să fie atrași sub jurisdicția Patriarhei de la București, cu ierarhi sută la sută eretici, ar fi o mare greșeală.

2.Biserica din Moldova noastră de peste Prut păstrează calendarul vechi, cel după care s-a condus întreaga Biserică Ortodoxă până în anul 1924. Problema calendarului a fost initial pe agenda sinodului tâlhăresc din Creta, apoi a fost înlăturată deoarece neprietenilor Bisericii le convine această scindare liturgică de timp, între popoarele ortodoxe care țin, unele, calendarul iulian vechi, celelalte calendarul papistășesc gregorian.

Mitropolia fantomă zisă a Basarabiei va continua să existe și să dezbine Poporul Dreptcredincios. După scandalul imens provocat de nevrednicul Petru Păduraru, sinodul de la București îi va alege succesorul, dintre Veniamin și Antonie. Ce nu ne spune nimeni, este faptul că în sinodul metropolitan impus de București există deja ,,sămânța putrejunii”. Se numește Nectarie Clinci, mare activist lgbt-ist, cel care a cutezat să găzduiască în Mănăstirea pe care o stăpânea ca stareț, Sihăstria Putnei, o reuniune a acestor nefericiți deviați. După puțină vreme a fost ales de de ei pentru a fi înălțat la rangul de episcop și trimis în Basarabia, în mitropolia fantomă despre care vorbim. Frumoasă recompense, nu? Și rentabilă.

După ce grozăviile sexuale ale lui Petru Păduraru au fost făcute publice s-au găsit și vinovații: rușii, cine altcineva? Ne pomenim că ne mai trântește și Nectarie Clinci oarece boacănă și, uite așa, o ducem din scandal în scandal. Eu unul m-am săturat.

Presbiter Iovița Vasile

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *