Dintru început vă spun: Lepădarea de Credință este păcat împotriva Duhului Sfânt care nu se iartă nici în veacul ascesta, nici în cel ce va să fie.
Dezamăgiți de scandalurile murdare, puse-n scenă din vreme-n vreme, destui credincioși neîntăriți în Credință, se arată extrem de critici, nu neapărat față de protagoniștii lor, ci de Biserică, în întregul ei, pe care o părăsesc în scurt timp. Mare greșeală!
Toți trebuie să înțelegem că de mai mulți ani Biserica nu-și alege episcopii, cum e firesc și cum poruncesc Sfintele Canoane. Aceștia sunt recrutați de puterea lumească, trimiși la stadii de pregătire la ereticii papistași și protestanți, îndoctrinați de ecumeniști, apoi , la revenirea în Țară sunt ridicați în scaunele episcopale, cunoscându-li-se bine slăbiciunile. De pildă, dacă un personaj dintre aceștia are patima homosexuală, șansele sale de a ajunge episcop cresc considerabil. De ce? Pentru că homosexualii sunt ușor șantajabili. Ajunge să i se spună că are un dosar compromițătoar, care poate fi făcut public oricând, și domnul respectiv va lucra pentru puterea lumească, nu pentru binele Bisericii.
Cu toate acestea, Biserica noastră rămâne Mireasa lui Hristos, sau cum spune Sfântul Apostol Pavel: ,,Hristos a iubit Biserica și s-a dat pe Sine pentru ea, ca s-o sfințească… și să o înfățișeze Sieși Biserică slăvită,, deavând pată sau zbârcitură ori altceva de acest fel, ca să fie Sfântă și fără de prihană” (Efeseni 5, 25-27).
Înțelegeți? Cu toate prihanele aduse asupra ei, Biserica rămâne Sfântă și fără prihană!
Nu vedeți că există un plan de distrugere a Bisericii, temeinic pus la punct de diavolul? Din exterior luptă împotriva ei toate puterile întunericului. Din interior, pseudo-ierarhii sunt în prima linie când e vorba de distrugerea Bisericii. Nu înțelegeți că tocmai acesta este planul să-i rupă pe oameni din Trupul Bisericii și să-i ducă în afata mântuirii? Nu înțelegeți că că indivizii infiltrați în Biserică provoacă aceste scandaluri, pentru a arunca cu noroi în ea, a o discredita și a-i răpi fiii?
Or, dumneavoastră, părăsind Biserica, vă încadrați perfect în acest plan, și diavolul se bucură pentru fiecare suflet care se rupe de Turma lui Hristos.
Să știți că la Judecată nu vă va fi de folos faptul că veți invoca faptele spurcate ale lui Corneliu Onilă, Petru Păduraru și ale altora. Nu veți răspunde pentru faptele lor, dar veți da socoteală pentru faptul că nu v-ați apărat Mama Biserică, atunci când a fost lovită din din toate părțile, ci ați dezertat de la datorie.
Presbiter Iovița Vasile

Mulțumim pentru cuvânt, părinte!
Doamne, ajută!