Schisma pseudo-ierarhilor români, recunoscută sinodal

La Sărbătoarea Sfântului Dumitru cel Nou, 27 octombrie 2026, s-a produs un fapt de o gravitate extremă, despre care am scris și la vremea aceea. Sinodul Bisericii Ortodoxe Române, reunit în plen, a săvârșit Sfânta Liturghie, avându-l în frunte pe agentul americanilor ,Bartolomeu Arhontonis, angajat al Patriarhiei Ecumenice a Constantinopolului pe postul de patriarh.

La vremea pomenirii întâistătătorilor celor 14 Biserici autocefale a căzut bomba: Bartolomeu l-a pomenit pe mireanul Epifanie Dumenko ca întâistătător al… bandelor de derbedei, care exercită o crâncenă prigoană asupra Bisericii Canonice, păstorită ÎPS Onufrie. În acel moment, toți cei aproximativ 65 de episcopi prezenți au intrat în cârdășie (nu în comuniune!) cu Dumenko și hoardele sale prigonitoare! Mai exact spus, au devenit schismatici.

Faptul este recunoscut sinodal, deoarece Sinodul Bisericii Ortodoxe Sârbe a dat un comunictat de susținere a Bisericii Ortodoxe Ucrainene, păstorită de ÎPS Onufrie, singura canonică și legitimă pe teritoriul ucrainean. Pseudo-ierarhii români îi acuză, de multă vreme, pe cei îngrădiți de erezie, precum că ar fi schismatici, fără însă a putea aduce vreun argument. Noi îi acuzăm, la rându-ne, de același păcat pierzător și, după cum vedeți, punem dovezile pe masă.

Comunicat
Sinodul Bisericii Ortodoxe Sârbe și-a reafirmat sprijinul pentru Biserica aflată sub păstorirea vrednicului Mitropolit Onufrie – singura canonică de pe teritoriul ucrainean. Episcopii sârbi și-au reînnoit apelul către instituțiile internaționale competente de a interveni în fața autorităților de la Kiev, care continuă nestinghetit programul de confiscare a proprietăților bisericilor parohiale și mănăstirilor aparținând structurii canonice, transferându-le către o organizație paralelă și necanonică, condusă de mireanul Epifanie Dumenko.

Notă personală. În pofida acestui val de încălcări ale drepturilor fundamentale și a campaniei persistente de uzurpare, Patriarhul Ecumenic Bartolomeu nu întreprinde nicio măsură corectivă. Autoritățile politice din Ucraina își permit să subjuge Comunitatea Ortodoxă canonică, recunoscută la nivel pan-ortodox, folosindu-se de o structură ,,validată” unilateral de Fanar. Faptul că Patriarhul Ecumenic Bartolomeu permite desfășurarea acestei prigoane, prin brațul unei structuri pe care el însuși a creat-o, indică o criză profundă a centrului mediator al lumii ortodoxe. Ai legitimat o structură pe care anterior ai calificat-o tu înssuți drept schismatică, iar acum privești pasiv cum ceea ce ai creat contribuiie la distrugerea unei comunități canonice……

Eduard Barbu

11 comentarii la „Schisma pseudo-ierarhilor români, recunoscută sinodal

  1. Constanta Florea spune:

    https://www.petitieonline.com/creeaza

    Are cineva propuneri de text? Eu nu am făcut niciodată și nu prea știu cum e cu datele personale ale semnatarilor. Care rubrici anume trebuie să apară în petiție (așa cum se poate vedea în link-ul de sus).
    Dv., care citiți și scrieți aici, ce credeți?
    Doamne, ajută!

    1. Mihai spune:

      Vizavii de aceste petiții, nu sunt altceva decât o pierdere de vreme, in primul rand că nu vor fi luate în seamă, in al doilea rând, nu o va semna această petiție, decât un nr minuscul de persoane , apoi mai adăugăm și indiferența, a fost acel referendumul în 2018 pt familie, sa văzut clar câtă lume a ieșit la vot, aici nu era vorba de Dragnea, personal nici nu mă interesează votul, însă în cazul de față în privința spurcăciunii sodomite, tu popor român care te pretinzi a fi creștin ortodox, chiar să nu ei nici un fel de atitudine?!
      Ce să mai vorbim de pan erezia ecumenismului, care in afară de o mână de oameni, marea majoritate de la vlădică la opincă indiferenta cât cuprinde, apoi ne mirăm, dece se abate urgia asupra noastră

      1. Iona spune:

        Trebuie înțeles că BOR, oficial, a acceptat deja aceste lucruri, în mod indirect, dar evident, căci prin legiferarea/acceptarea ecumenismului, s-au acceptat și aceste comunități, împreună cu episcopesele lor și cu episcopii lor gay, iar asta denotă că i-a legitimat, atât deviațiile , cât și caracterul lor eclesial. Ori, ceea ce se întâmplă acuma, este consecința firească a celor de atunci (2016).
        Ierarhia ecumenistă/globalistă/stângistă este duplicitară, după caracterul ei cameleonic. Este portavocea diplomației CMB, în BOR sau cea care promovează politicile CMB în Biserică.
        Purtătorul de vorbe al celor din deal ar trebui, deci, să ia atitudine împotriva ecumenismului legiferat la Creta căci acolo s-a deschis Cutia Pandorei.
        Atâta timp cât BOR, prin sinodalii ei, legitimeazădirectivele/politicile CMB, orice demers al ei, ca de exemplu cel al purtătorului ei de vorbe, este lipsit de substanťă, de credibilitate…Este o joacă cu mintea credincioșilor naivi, care se încred în vorbele ecumeniștilor, în loc să creadă în Cuvântul lui Dumnezeu, Care ne spune clar în Sfânta Evanghelie: ,, Ceea ce este da, da.Ceea ce este nu, nu. Iar ce sete mai mult de atâta, de la cel rău este”.
        Așa este când ecumeniștii se dau ortodocși: una spun și alta fac/cred…
        Dacă BOR vrea să fie credibilă, Sinodul ei să ia atitudine, că d-aia este Biserică, și să condamne și ecumenismul legiferat de ea, care este izvorul sau cauza celor care se întâmplă acuma…Altfel este politică pentru masele de oameni amăgiți…

        1. Iona spune:

          Erată: iar ce sete mai mult – iar ce este mai mult

  2. Constanta Florea spune:

    Fiecare mărturisește cum îl luminează Dumnezeu, în „pătrățica” lui…
    Eu cred că și acțiunea concretă, dublată, desigur, de rugăciune, poate mișca lucrurile. Tăcerea noastră, a tuturor, este echivalentă, pentru „tabăra” cealaltă și pentru autorități, cu a fi de acord, cu a fi ignorant sau nepăsător.
    Nici măcar nu mai vorbim de „câinele latră, ursul merge”, ci de „câinele tace, ursul face”.. Ei tânjesc după fărădelegea aceasta, o cer, se fac auziți și o obțin.
    Dar, privind și din perspectiva dv, aveți dreptate.
    Mila Domnului!

    1. Iona spune:

      Prin cele scrise nu am îndemnat la lipsă de atitudine.Nu asta a fost intenția, ci de a arăta realitatea în care ne aflăm.

      1. Mihai spune:

        Vizavii de scandalul din eparhia Cipriotă Pafos, a fost instalat un nou episcop de talia lui Singurov, individul făcea slujbe la urnele cu cenușă și la incinerări, este și absolvent al institutului pontifical, numele acestuia este Grigorie Ioanidis

      2. Constanta Florea spune:

        Da, am înțeles. O lamentabilă realitate.
        Tocmai din acest motiv v-am dat și dv. dreptate.

  3. Ioan spune:

    Gresit,parinte Vasile.Sinodalii nu au Sfanta Liturghie ci doar Liturghie.

    1. Uneori nu avem cea mai potrivită exprimare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *