Adrian Papahagi Îl imită pe Hristos, nu pe farisei

Se pare că iar am stârnit cuibul de viespi aurii din interiorul Bisericii, scriind în treacăt, într-o postare, că ar fi bine să traducem grecescul „katholike” din Crez prin „universală”, înlocuind slavismul obscur „sobornicească”, astfel încât lumea să înțeleagă ce mărturisește: „una, sfântă, universală și apostolică Biserică”.
Regret, dar eu nu concep să exist într-o Biserică în care orice lucru de bun-simț și integral în dreapta credință spui se iscă scandal. Nu vreau scandal, dar dacă adevărul scandalizează, nu e vina mea, și asta nu mă va opri să spun adevărul. În Biserică și în viață mi-am propus să-L imit pe Hristos, nu pe farisei.

Adrian Papahagi

Bădie,

Vezi-ți de cârpele tale și nu te amesteca unde nu-ți fierbe oala, în cele al Bisericii noastre. Cine ești tu să propui schimbări de termeni în cuprinsul Simbolului Credinței? Ortodoxia nu este câmpul tău de experimente. Știm ce plămadă ești , în ce ape te scalzi, ce intenții mârșave ai. Îmi pare rău că n-am fost prezent atunci la Huși, ți-aș fi spus câteva vorbe la obraz, să mă ții minte.

Nu ne este de-ajuns că ne luptăm cu o ierarhie vândută, coruptă, eretică, obedientă până la la greață? Mai veniți voi, o șleahtă de antihriști, să ne reformați Credința? Văd că te simți bine în vecinătatea unora precum Radu Preda, Vasile Bănescu, poate și Constantin Necula, și asta spune multe.

Sunteți atât de orbi, nu vedeți în ce stare ați adus Țara. Peste puțină vreme vom intra în incapacitate de plată și cine știe ce tâlhari ne vor administra, dar voi continuați să jucați prostește tontoroiul euroatlantic. Sunteți pro-atlantici, pro-europeni, pro-occidentali și, bineînțeles, anti-putiniști. Asta e aria mizeră în care vă deversați veninul. Sunteți cei care meritați să fiți conduși de aceste rebuturi umane, cum sunt Nicușor, Bolojan, Țoiu… și șirul e neîntrerupt din 1989 încoace.

Ne-am săturat de atâtea scursuri. Sau scursori.

Cu lehamite,

Presbiter Iovița Vasile

adrian.papahagi@ubbcluj.ro

Răspunsul academic al universitarului

Razvan-Adrian Papahagi

Către:  eu · vin., 22 mai la 11:56

Corp mesaj

Biserica nu-i a ta, nici a primitivilor și scursurilr ca tine! E a Lui Hristos Adevărul, pe care nu-l pot băga sub obroc, mizerabili, lași, corupți, proști, plini de ură și venin ca matale.

 

Cu aceeași lehamite,

 

AP

 

8 comentarii la „Adrian Papahagi Îl imită pe Hristos, nu pe farisei

  1. Duhul Capitanului spune:

    Papahagi,prieten cu Ignatie de la Huși…

    1. Mihai spune:

      Este prieten și cu Andreicut, la solicitarea acestei năpârci sorosiste pt schimbarea Paștelui cei doi l-au susținut public întru cu totul

    2. Constanta Florea spune:

      …care l-a numit pe papahagi „mare apologet al Bisericii Ortodoxe”!!!

      1. Doamne ajută
        Sunt toți o clică de ecumeniști, care se pretind ortodocși. nu-i vedeți cum se adună, ,,la ibândă făcând punte”? Așa au făcut și când se discuta despre schimbarea datei Sfintelor Paști. ,Imediat au ieșit cameleonii în față. Auzi, mare apologet!

        1. Constanta Florea spune:

          Dar ies mereu la atacuri drăcesti, fie în Săptămâna Mare, fie înainte de Pogorârea Sfântului Duh sau imediat în preajma prăznuirii Sfinților Părinți, praznicul de ieri.

  2. Duhul Capitanului spune:

    Să ne trăiți, părinte!

    1. Doamne ajută
      Apropo, ce s-a întâmplat cu Părintele Mezaros care l-a înfruntat pe Papahagi. Nu cumva i-a mai aplicat Ignatie și alte corecții. Ce mârșăvie! Să aduci forțele de ordine împotriva preoților tăi, să te uiți cum îi pun cătușele.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *